A pamietasz ?

Szanowni Państwo. Mieszkańcy Ziemi Lęborskiej

 

W konkursie grantowym pod hasłem: TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM otrzymaliśmy grant od Banku Zachodniego WBK – Grupa Santander na wydrukowanie tablic ze zdjęciami pokazującymi różne miejsca w naszym mieście sprzed kilkudziesięciu a czasem nawet ponad 100 lat. Umieściliśmy je tak, by w miarę możliwości znalazły się w miejscu, gdzie kiedyś stał fotografujący. Dzięki temu zobaczycie państwo jak zmieniały się ulice, place, skwery, budynki. Szczególnie chcieliśmy pokazać zmiany po 1945 roku, z lat powojennych i następnych. Patrząc na nie mieszkańcy Lęborka mogą powiedzieć: „A pamiętasz, gdzie była Nowa Księgarnia? Pamiętasz sklep Cepelii? A pamiętasz, że przez środek miasta płynęła śmierdząca rzeka?” Niektórzy jeszcze dodadzą: „A pamiętasz cmentarz, tam gdzie dziś jest park? Pamiętasz, gdzie była szkoła szybowcowa?”

Przy realizacji pomysłu pomógł nam Burmistrz Miasta, do którego zwróciliśmy się o pomoc.

Stare, przedwojenne fotografie udostępniło  Muzeum. Skorzystaliśmy ze zbiorów najbardziej znanego lęborskiego fotografa – Zygfryda Klimka. Niektóre zdjęcia podarowali nam panowie: Bronisław Lis i Zdzisław Dzitko. Sięgnęliśmy też do prywatnych zbiorów panów Adama i Leszka Buchowskich. Poszukiwaliśmy starych fotografii rozwieszając plakaty i pisząc o naszym projekcie na stronie internetowej Stowarzyszenia i na facebooku.

Następnym etapem prac było uzyskanie zgody właścicieli budynków, płotów na powieszenie plansz ze zdjęciami.

I tak powstała wystawa.

Zachęcamy do jej obejrzenia, a przy okazji refleksji nad upływającym czasem i zmianami dokonującymi się w naszym mieście. Pomocą będzie służyła państwu dołączona mapka – plan miasta z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdują się zdjęcia, które kiedyś, bardzo dawno, albo zupełnie niedawno, jakby przedwczoraj zrobił człowiek, który stanął tam z aparatem fotograficznym.

Prezes stowarzyszenia na 102

Zobacz jeszcze…
http://www.tvn24.pl/pomorze,42/lebork-kto-ukradl-tablice-z-al-wolnosci,658735.html
http://www.kanal6.pl/newsID=13926,stronaID=32,preview=2/
http://www.kanal6.pl/newsID=13926,video=1/#13926